VINAŘSTVÍ NA NOVÉM ZÉLANDU
Nový Zéland je nejnovějším přírůstkem v rodině vinařských zemí. Jeho vína se dostala do popředí teprve před 20 lety a od sedmdesátých let zde najdeme nejdynamičtější vinařský sektor na světě. Přitom například supermarkety začaly prodávat víno teprve v devadesátých letech.
Dnes je v zemi 22.024 hektarů vinic a asi 500 vinařství. Roční produkce již přesáhla 100 mil. litrů, z toho se více než polovina vyváží hlavně do V.Británie, USA, Japonska. Roční hodnota vývozu je přes 302 mil NZD a přesáhla již hodnotu vývozu vlny. Spotřeba vína na hlavu činí v zemi 8,8 l ,
První vinohrady založili kolem Aucklandu přistěhovalci z Srbska, Chorvatska a Libanonu. Přivezli však révu, která se na místní podmínky příliš nehodila. Vhodné evropské odrůdy byly nalezeny až v roce 1960 a od té doby se datuje silný růst a z pivního národa se pomalu začíná stávat společnost holdující vínu.
Nový Zéland dokázal nemožné – známým vínům dal novou chuť. Největší úspěchy ve světa zaznamenal Sauvignon Blanc z údolí Loiry ve Francii. Je oceňovaný pro svou žhavou, kyselou jiskrnou chuť na ovocitém pozadí ( cituji Zdeňka Riemana autora knihy Cesty za vínem – Australská a novozélandská vína) . Dobře si však vedou i Chardonnay, Pinot Gris, Riesling, i šumivá vína vyráběná tradiční metodou. I novozélandská červená vína se pomalu dostávají mezi světovou špičku. Např. Pinot Noir, Merlot, Cabernet Sauvignon.
Vinohrady na Novém Zélandu jsou obecně v chladnějším prostředí než ve Francii. Účinek polohy koriguje Tichý oceán se svými chladnými větry zejména v noci. Sluneční záření přes den dovede být velmi silné. Půdní podmínky velmi rozmanité. Zrání hroznů je pomalé a dlouhé. Vliv možná má i úbytek ozonu z atmosféry jižní polokoule způsobující silnější ultrafialové záření. To vše dává novozélandským vínům specifický charakter a novou kombinaci chuťových vjemů.
Největším vinařstvím v zemi je Montana Wines. Bylo založeno v r. 1977 přistěhovalcem z Chorvatska. Začal v sedmdesátých letech přesvědčovat farmáře, aby místo ovcí pěstovali hrozny Nyní produkuje 2,25 mil. kartonů ročně, téměř polovinu vín země. Nabízí obrovský sortiment vín různých kvalit i cenových skupin. Jejich Sauvignon Blanc je opravdu dobrý a levný. Když Sauvignon Blanc ročník 1979 z vinařství Montana získal medaile v Londýně, anglické noviny psaly:“Ovčáci z Nového Zélandu dali na frak Francouzům“, nebo „ Ani Austrálie neumí takový jiskrný Sauvignon s trochou džezu a sexu v chuti.“
Druhé největší vinařství Corbans založil v r. 1902 libanonský přistěhovalec. Produkuje nyní ročně 1,5 mil kartonů. Jeho nejlepšími víny jsou Marlborough Select Sauvignon Blanc a Merlot Cabernet Sauvignon.
Vinařství Cloudy Bay založil v r. 1985 Australan. Jejich Sauvignon Blanc se stal snad nejznámějším novozélandským Sauvignonem, kterému se ostatní vinaři snaží přiblížit.Úspěšně se i archivuje. Jejich vína se pohybují v cenové úrovni tisíců korun a přitom beznadějně vyprodání a jejich vína jsou na příděl. Těžko jsou k dostání i v těch nejlepších restauracích. Příděl pro ČR je jen několik lahví.
Vinařské oblasti jsou rozptýleny po celé zemi. Některé zdroje uvádějí 10 oblastí . Mezi víny Severního a Jižního ostrova, vzdálenost od severu k jihu země je 1600 km, je rozdíl. Jsou zde velké odlišnosti v počasí i půdních podmínkách.
AUCKLAND
Zde byla založena první vinařství a drží se dodnes. Jména jako Babich pocházejí od emigrantů z Dalmácie. Tato poměrně teplá oblast produkuje hlavně červená vína.Několik vinařství je např. na blízkém ostrově Waiheke. Novodobou slávu aucklandských vín založilo několik nadšenců v čele s Richardem Goldmanem v r.1986. V r. 1992 již prodal v Anglii 180 000 kartonů a to začínal od nuly. Nejznámější vinařství zde jsou Babich, Collard Brothers, Corbans, Delegat´s, Goldwater Estate,Kumeau River, Matua Valley, Nobilo, Stonyridge Vineyard a Villa Maria.
HAWKE´S BAY
První vinice zde založili misionáři již v r. 1851. Klima je zde sušší než např. v Aucklandu, a tak jsou vinohrady uměle zavlažovány. Region je jedním z nejuznávanějších zejména pro svá červená vína Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah a Melbec.Bílá vína jsou rovněž špičková – Sauvignon Blanc, Chardonnay a Riesling. Největší vinařství zde jsou Brookfield, Church Road Winery, C.J. Pask WInery, Clearview Estate, Te Mata Estate a Vidal Estate.
MARTINBOROUGH
Jde o mladou vinařskou oblast. S pěstováním révy se zde začalo na konci 70.let poté, co se zjistilo, že místní půdní a klimatické podmínky jsou podobné jako v Bordeaux nebo Burgundsku. Vinohrady zakládali bývalí ovčáci, či právníci nebo lékaři. Dnes produkují nejlepší novozélandské červené z burgundské odrůdy Pinot Noir. Nejznámější vinařství jsou Alana Estate, Ata Rangi, Ary River a Palliser Estate.
MARLBOROUGHJ
de o mladý vinařský region, do světa jeho vína pronikla až v r. 1980, ale co do osázené plochy je v zemi největší.Úspěch regionu je přičítán dlouhým slunečným dnům, kdy hrozny mohou dobře nabývat na cukru a chladným nocím, které drží kyseliny. Prší tu málo, a tak kořeny hledají spodní vodu a přitom přinášejí s živinami do hroznů i více stopových prvků a minerálů. Hrozny pak nabízejí možnost udělat zajímavější víno.Největší NZ vinařství Montana zde začalo od 70. let přesvědčovat ovčáky o výhodě pěstování vína oproti chovu ovcí. Poskytlo i finance, a tak jen málo ovčáků odolalo. Srdcem regionu je pohodové město Blenheim, které vás vítá hesly jako „ Prohřejte si kosti u nás!“ Nejznámější vinařství Cloudy Bay, Grove Mill, Hunter´s Wines, Lawson´s Dry Hills a Vavasour Wines.
CANTERBURY
Révu sem přivezli v r. 1840 Francouzi, kteří odešli z vlasti kvůli zemědělské krizi. Původně mířili na Martinique, ale pak na poslední chvíli změnili směr.Nejúspěšnější odrůdy zde jsou Pinot Noir, Chardonnay a Riesling.
OTAGO
Zde jsou nejjižnější vinohrady na světě. První sazenice révy se sem dostaly se zlatokopeckou horečkou v r. 1863, ale s vytěžením zlata vinohradnictví zaniklo. Obnoveno bylo až v 70.letech. Mnoho skeptiků tvrdilo, že Otago je příliš vysoko, příliš chladné a půda neúrodná, nicméně vinařství zde vzkvétá. Nejznámější vinařství Black Ridge.
Odrůdy vinné révy pěstované na Novém Zélandu: Cabernet Sauvignon, Gewürztraminer, Chardonnay, Chenin Blanc, Malbec, Merlot, Müller-Thurgau, Pinot Gris, Pinot Noir, Pinotage, Riesling, Sauvignon Blanc a Syrah