Jeden z nejlepších způsobů jak poznat zemi, je procestovat ji autem, ať už vypůjčeným nebo koupeným. Nejlépe si tak vychutnáte nádhernou krajinu.
Silniční síť je poměrně kvalitní, ale ve srovnání s Evropou jsou zde rozdíly. Dálnic je málo, jsou jen v okolí největších měst. Terén je často členitý a nelze jet rychle. Překonání určité vzdálenosti vám zde bude trvat déle než jste zvyklí. Před cestou je dobré si prostudovat kalkulátor vzdáleností a časů.
Silnice jsou poměrně úzké s hodně zatáčkami a kopečky. Je nutno mít trpělivost s předjížděním. Pro předjíždění jsou zde mimo jiné i vyznačené jízdní pruhy, na které značky předem upozorňují.
Kromě malých odlišností v dopravních značkách je hlavním rozdílem to, že se jezdí vlevo. To je třeba mít neustále na paměti a je dobré si pro začátek dát před oči samolepku, která to připomíná. Nejčastěji se na to zapomene, když odbočíte na silnici, kde nevidíte žádná protijedoucí vozidla. Když odbočujete, dáváte přednost všem vozidlům, která jedou přímo. V ostatních situacích dáváte přednost vozidlům přijíždějícím zprava. Značka GIVE WAY znamená, že zpomalíte a jste připraveni zastavit, je-li to třeba. Dáváte přednost všem přijíždějícím vozidlům.
Maximální povolená rychlost je 100 km/h, v obci 50 km/h. Radary rychlost kontrolují, ne však na všech místech, kde je značka o kontrole rychlosti. Řidič i spolujezdci musí mít při každé jízdě zapnuty bezpečnostní pásy.
OBYTNÝ VŮZ
Obytný vůz (campervan, motor home) je perfektní volba pro individuální dovolenou s největší možnou flexibilitou. Noc můžete strávit ve městě, v přírodě nebo v kempingu. V zemi je mnoho míst pro kempování v různých cenových kategoriích podle vybavení. K nejlépe vybaveným a obvykle nejdražším patří místa zvaná Holiday Park (www.top10.co.nz), Kiwi Holiday Park (www.kiwiholidayparks.com/) a Family Parks (www.familyparks.co.nz). Zpravidla levnější jsou tábořiště, které jsou soukromými podniky. Často jsou dál od hlavních turistických tras.
Státní instituce DOC (Department of Conservation), která spravuje národní parky, provozuje v nich také kempingy různých kategorií. Více informací na www.doc.govt.nz. Brožůry s podrobným popisem všech kempingů a ubytovacích zařízení v zemi jsou k dispozici zdarma v informačních centrech. Nejznámější jsou od firmy Jasons www.jasons.com/ . Kempování na divoko má v zemi tradici. Zákon o volném táboření z r. 2011 však přinesl určitá omezení. Místní úřady mohou vyhláškami určit ve své oblasti místa, kde kempování je povoleno nebo zakázáno. Důležité přitom je, že v místě, kde nejsou toalety, mohou kempovat jen obytné vozy, které jsou jimi vybaveny (selfcontained campervan) a mají nádrž na odpadní vodu (greywater tank).
V zemi je překvapivě velké množství firem, které nabízejí pronájem obytných vozů – www.campervan.co.nz, www.maui-rentals.com, www.nzmotorhomes.co.nz …. Přehled je na www.newzealand.com/de/plan/motorhomes/ nebo na www.breakaway.co.nz. Důležité je sledovat, zda firma má pečeť kvality Qual-mark. Hodnocení půjčoven aut je na www.rankers.co.nz/tags/motorhomes-campevan-rv. Téměř všechny půjčovny nabízejí stejné typy vozů. Ceny jsou velmi silně závislé na sezóně. Vysoká sezóna je od listopadu do března.
Základní sazba nájemného za den obvykle zahrnuje neomezené množství kilometrů, všechny daně, přistavení vozidla, cestovní mapu, seznam holiday parků, poplatek za jednosměrnou cestu (one way fee) např. zapůjčení v Aucklandu a vrácení v Christchurch. Do standardního vybavení patří lednice, dřez a vařič na propanbutan s lahví. Obvykle je v základní sazbě i standardní pojištění se spoluúčastí NZD 5 000,-. Za příplatek jsou např. jízdní kola a nosiče kol, dětské sedačky, GPS navigace, mobilní telefon… Největší rozsah pojištění bez spoluúčasti a kauce a žádné odpovědnosti při nehodě nabízí zhruba o 18% vyšší sazba All inclusive. Zvlášť je třeba pamatovat na cestovní pojištění osob a zavazadel nejlépe z domovské země. Ceny paliva lze zjistit na www.pricewatch.co.nz.
Podmínkou pronájmu je věk min. 21 let a mezinárodní řidičský průkaz. U národního řidičského průkazu může půjčovna vyžadovat soudně ověřený překlad. Při zapůjčení vozidla se obvykle platí vratná kauce nebo je nutno poskytnout údaje z platební karty nájemce.
Malé opravy po cestě – asi do NZD 100,- – nájemce proplácí bez předchozí autorizace při vrácení vozidla. K větším opravám musí dát předem souhlas.
Při cestování po obou ostrovech je radno zvážit, zda auto převážet na trajektu mezi ostrovy, protože sazby jsou vysoké. Cena je podle délky vozu. S nájemcem je možno dohodnout vrácení vozu např. ve Wellingtonu a nájem jiného v Pictonu. Informace o trajektu na www.interislander.co.nz. V sezóně jsou trajekty dost vytížené a nutno pamatovat na rezervaci jízdenky pro auto s předstihem. Cesta trajektem osob bez auta je jednoduchá.
Nejvíce půjčoven má předávací místo u letiště v Aucklandu a Christchurchi. Doporučuje se však po příletu si nejdříve jeden den odpočinout a auto si převzít až druhý den. Přistavení auta do hotelu je obvykle v ceně. Na přejímku vozu je třeba si rezervovat minimálně jednu hodinu.
V zemi je jen velmi málo nebezpečných cest, kam se s běžným autem z půjčovny nesmí. Jsou to Ninety Mile Beach v Northlandu (na severu), cesta na sever z městečka Calville na poloostrovu Coromandel, cesta ve Skippers kaňonu u Queenstownu a Ball Hutt Road u Mt.Cooku.
Další užitečné webové stránky: www.newzealand.com/travel, www.nativeparks.co.nz