WORLDWIDE SCHOOL OF ENGLISH, Auckland

Jedná se o středně velkou soukromou jazykovou školu, moderně vybavenou, umístěnou v samotném centru Aucklandu. Založena byla v r. 1989. Je členem Education New Zealenad. Minimální věk studentů je 17 let, speciální kurzy jsou však i pro mladší děti. Škola má třídy v 7 úrovních s maximálním počtem 14 studentů ve třídě. Obvykle jich je však méně. Národnostní složení studentů je mimořádně různorodé, nepřevažují zde studenti z asijských zemí, jako na většině jiných škol. Škola má široký výběr různých kurzů a kombinací.

Nejlevnější nabízený kurz angličtiny je půldenní kurz 15 hodin týdně za NZD 335,-/týden (minimální délka je 14 týdnů). Další jsou kurzy všeobecné angličtiny intenzivní 25 hod. týdně  za NZD 405,-/týden, přípravné kurzy na zkoušky Cambridge a akademické studium, kurzy kombinované se sportovními aktivitami jako rugby, dobrovolnickou prací,  kurzy pro děti od 7 let a individuální kurzy. Ceny intenzivních kurzů závisí na jejich délce.

Malé děti mohou přijet a studovat společně s matkou. Studijní pobyt malých dětí je organizován v místních základních školách, kde studují společně s novozélandskými dětmi a mají rozšířenou výuku angličtiny.

Škola nabízí taky Combo kurzy, které umožňují zkombinovat studium na 3 jazykových školách v Aucklandu, Napieru a Queenstownu. Při přihlášce na 20 týdnů je doprava mezi těmito městy zdarma.

Dále škola nabízí kombinaci studium + práci na farmě. Když si objednáte alespoň 4 týdenní intenzivní kurz, tak po jeho skončení škola zajistí týdenní nevýdělečný pracovní pobyt na farmě. Požaduje se pomoc 4 – 6 hodin denně. Budete žít jako člen rodiny a dále si zlepšovat svou angličtinu. Poplatek NZD 1500,-.

Specialitou školy je studium + odbornou stáž ve firmě. Jedná se o praxi bezplatnou. Přínosem pro studenta je procvičování jazyka v praxi a současně získání znalostí ve studovaném oboru. Poplatek za zprostředkování NZD 1500,-.

Další možností je kombinace studia s následnou dobrovolnickou (neplacenou) prací v oblasti ochrany životního prostředí. Poplatek NZD 300,-.

Ubytování škola zařizuje v rodinách. Platí se jednorázový poplatek za zprostředkování NZD215,- a NZD 290,-/týden. V ceně zahrnuta polopenze ve všední dny a plná penze o víkendu a svátcích.

Škola má ubytovnu s plně zařízenými apartmány pro 2 až 4 osoby v cenách od NZD 230,- do 450,-/týden.

Škola nabízí i bohatý mimostudijní program – pravidelné společné večírky v restauraci, víkendové výlety včetně lyžování, víkendová utkání v kopané. Další informace na www.worldwideschoolofenglish.com

LANGUAGE SCHOOLS NEW ZEALAND, Queenstown

Jedná se o středně velkou jazykovou školu, partnera Worldwide School z Aucklandu. Má velmi podobný program i ceny.

Cena například čtyřtýdenního  intenzivního všeobecného kurzu angličtiny s ubytováním v rodině s polopenzí je NZD 2965,-

Dále v nabídce jsou přípravné kurzy k jazykovým zkouškám IELTS a Cambridge, Combo kurzy – v rámci jedné přihlášky lze při studiu vystřídat 3 školy v Queenstownu, Aucklandu a Napieru. Škola nabízí zprostředkování po ukončení alespoň 4 týdenního intenzivníhu kurzu neplacenou odbornou stáž ve firmě v oboru studia.  Po ukončení jazykového kurzu může škola zproststředkovat nevýdělečný pracovní pobyt na farmě. Svým studentům, držitelům víza pro pracovní prázdniny škola pomáhá s hledáním pracovního místa.

Svým studentům, držitelům víza pro pracovní prázdniny škola pomáhá sehnat práci.

Queenstown je nejvýznamnější turistické centrum na Jižním ostrově v oblasti Jižních Alp. Jsou zde ideální možnosti pro výletování a dobrodružné sporty, hlavně lyžování.  V Queenstownu jsou nejlepší podmínky pro získání pracovního povolení pro brigádnickou práci v turistickém průmyslu.

Informace na www.languageschool.co.nz

KAVANAGH COLLEGE, Dunedin

Je to nejstarší katolická škola na Novém Zélandu. Dunedin je stodvacetitisícové město na Jižním ostrově, vzdělávací centrum země. Na této střední škole je 950 studentů a studentek ve věku 13 – 18 let, z toho asi 50 zahraničních. Škola je bohatě vybavená počítači, knihovnou, tělocvičnou, posilovnou, sportovními potřebami, dílnami, vlastním divadlem a hudebními nástroji.

Katolická orientace není podmínkou pro přijetí na školu, důležitá je alespoň průměrná znalost angličtiny. Studijní pobyt začíná intenzivním kurzem angličtiny ESOL, pak se zde studují běžné středoškolské předměty dle výběru s ostatními místními i zahraničními studenty. Obvyklá doba je 6 měsíců až rok.Minimální doba jsou 3 měsíce.

Ubytování je v hostitelských rodinách s plnou penzí. Dozor je zajištěn ve škole i v rodině. Rodiče dostávají pravidelné zprávy. Další informace na www.kavanagh.school.nz

NEW ZEALAND LANGUAGE CENTRES Auckland, Wellington, Christchurch

Je velká jazyková škola s 30ti letou tradicí se širokým programem – všeobecná angličtina, angličtina pro učitele, přípravné kurzy k jazykovým zkouškám, kurzy pro děti od 11 let, kombinace studia s au-pair, přípravné kurzy pro studium na univerzitě. Momentálně nejnižší školné – NZD 320,- tj. Kč 5728,- za týden. Při delším kurzu možno vystřídat školy ve Wellingtonu a Aucklandu s letenkou zdarma. Ubytování studentů zajišťuje v rodinách (homestay), v hostelech, v apartmánech nebo na koleji univerzity. Pro držitele víza pro pracovní prázdniny zprostředkovává výdělečné brigády, dobrovolnickou práci, praxi, au-pair, pobyty na farmě, praxi v restauracích a kavárnách.

www.nzlc.ac.nz

Angličtina+Demi Pair. Zahrnuje dopolední kurz angličtiny (15 hod. týdně) v délce 12 týdnů a pomoc v rodině v rozsahu 15-20 hod. týdně. Odměna činí NZD 90,- (asi Kč 1477,-) za týden. Ubytování a stravování je zdarma. V ceně jsou dále výlety a aktivity ve volném čase organizované školou .Délka 12 týdnů – NZD 4390,- (Kč 78581,-) Možná je i délka 24 týdnů.

AUCKLAND

Auckland je nejčastějším místem pobytu českých studentů, je zde i nejvíce jazykových škol, středních škol a 3 univerzity.

Auckland je kosmopolitní,  multikulturní velkoměsto s 1 mil. obyvatel, kde se mísí kultura západní s polynéskou a asijskou.Různost zdejších národností se projevuje na obchodech, restauracích i kulturních představeních.  Přímo ve městě jsou krásné pláže a dobré možnosti pro vodní sporty zejména v létě od prosince do dubna. Auckland má subtropické klima s průměrnými teplotami v létě kolem 20 stupňů, v zimě kolem 15 stupňů přes den. Auckland svým krásným prostředím s plážemi, parky, bohatou nabídkou restaurací, barů a kaváren nabízí pohodový životní styl. Uprostřed města na pahorku vulkanického původu se rozkládá rozlehlý park Auckland Domain. Je zde možno se projít buší nebo navštívit Auckland Museum, kde je k vidění maorská kultura i živá folklórní představení. Aucklandským „Václavákem“ je Queen Street se spoustou obchodů,  kin, restaurací a radnicí. Nepřehlédnutelná je zde 326 metrů vysoká Sky Tower. Na vrcholu je otáčecí restaurace. Věž nabízí adrenalinové aktivity – sky walking nebo sky jump. Město žije bohatým kulturním životem. Po celý rok jsou zde festivaly. Např. Pasifika Festival, kde polynéská komunita nabízí své speciality, koncerty a představení. Na Latern Festival se zase představují Asiaté. Evropskou kulturu zastupuje např. Scottish Highland festival.  Milovníci výtvarného umění si jistě nenechají ujít návštěvu v Auckland Art Gallery v centru města, kde mezi historickými obrazy dominují portréty maorský h náčelníků od malíře českého původu Bohumíra Lindauera.Příjemným výletem je plavba z aucklandského přístavu výletní lodí na některý z blízkých ostrovů.  Rangitoto je jen pár stovek let starý sopečný ostrov. Nabízí procházku buší k vrcholovému kráteru s krásným výhledem. Ostrov Waiheke má zase k prohlídce vinařské podniky, obchůdky a krásné pláže. K dalším populárním turistickým místům v Aucklandu patří Parnell Village -malebné koloniální domky, kde dnes jsou obchody se suvenýry, restaurace a kavárny nebo Kelly Tarlton Undewater World – velké podvodní akvárium.

WELLINGTON, hlavní město země, má kolem 300.000 obyvatel. Ve srovnání s Aucklandem není tak rozlehlé, je sevřené mořem a kopci. Má to tu výhodu, že většina míst je dosažitelná pěšky. Město se pyšní velkým počtem kaváren a restaurací. Je zde čilý kulturní život. Z muzeí je nejzajímavější supermoderní muzeum Te Papa. Průměrné teploty jsou zde nepatrně nižší než v Aucklandu.

CHRISTCHURCH má 380.000 obyvatel. Leží v rovině blízko moře i horského masivu Jižních Alp. Rovinatý terén je ideální pro cyklisty. Půvab města zvyšuje řeka Avon a četné parky a zahrady kvetoucí téměř celý rok. Teploty se v létě pohybuji mezi 20 a 30 stupni, v zimě klesají pod 10 stupňů, zřídka bývá sníh. Město je východiskem pro výlety za krásami Jižního ostrova – fjordy, ledovce, jezera… Po tragickém zemětřesení se město rychle dává do pořádku.

QUEENSTOWN je největším turistickým centrem Jižního ostrova. V blízkosti jsou výborné možnosti pro lyžování. Rychle se rozvíjející turismus dává i dobrou příležitost pro brigádnickou práci. V důsledku nedostatku brigádníků zde není problém se získáním pracovního povolení.

STUDIUM ANGLIČINY VE SVĚTĚ

Ze statistik vyplývá, že v šesti hlavních zemích pro studium angličtiny došlo jen k mírnému zvýšení měřeno hodnotou studia v USD, + 3,3%. Nepatrně se zvýšily i počty studentů a průměrná délka studia. Celosvětově hodnota studia činí téměř 12 mld. USD a počet studentů za rok je 1,558 mil.

Největšími poskytovateli studia jsou USA a Velká Británie, které se dohromady podílejí na 65,5% příjmech sektoru, každá země přibližně polovičkou.

V USA nejvíce studentů přichází z Číny a Saudské Arábie. Ve Velké Británii poklesl počet studentů z tradičních zemí jako je Španělsko a Itálie a stoupl počet studentů z Ruska, Turecka a Japonska. Průměrná délka studia ve Velké Británii činila 5,25 týdnů u dospělých a 2,91 týdnů u nezletilých. Na dalším místě měřeno hodnotou je s podílem15,5% Austrálie. Zde největší nárůst zaznamenaly jazyková střediska na univerzitách, kde se studenti připravují na vysokoškolské studium. Austrálii s podílem 13,5% těsně následuje Kanada. Země zaznamenala pokles počtu studentů i studijních týdnů. Negativně se zde promítly změny ve vízové politice a možnostech práce pro studenty. S podílem 4,6% je na dalším místě Irsko. Zde sice klesly počty studentů, ale zvýšil se počet studijních týdnů v průměru na 5,6. Podíl na tom měli hlavně studenti z mimoevropských zemí jako je Venezuela, Jižní Korea, Saudská Arábie a Japonsko. Na prvním místě v Irsku však zůstávají studenti z Brazílie. Na Novém Zélandu, který má podíl 2% došlo k poklesu počtu studentů i studijních týdnů, ale hodnota studia stoupla. Nový Zéland je hlavní destinací pro studenty z Japonska, Jižní Koreje, Číny, Thajska a Saudské Arábie. Po vzoru Austrálie i zde v určených institucích se testuje zjednodušení vízového procesu. Na posledních místech s podílem 1,7% je Malta a s 0,6% Jižní Afrika.

Porovnání školného v USD za měsíc vychází takto: Nejdražší je Velká Británie s 1 410,- USD, dále Austrálie s 1 217,- USD, Nový Zéland s 1 148,- USD, USA s 1 117,- USD, Kanada s 1 083,- USD, Irsko s 1 059,- USD, Malta s 853,- USD a nejlevnější je Jižní Afrika s 743,- USD.

Jazykové pobyty organizovány ve spolupráci s CK STELLA TRAVEL