WORLDWIDE SCHOOL OF ENGLISH, Auckland

Jedná se o středně velkou soukromou jazykovou školu, moderně vybavenou, umístěnou v samotném centru Aucklandu. Založena byla v r. 1989. Je členem Education New Zealand. Minimální věk studentů je 17 let, speciální kurzy jsou však i pro mladší děti. Škola má třídy v 7 úrovních s maximálním počtem 14 studentů ve třídě. Obvykle jich je však méně. Národnostní složení studentů je mimořádně různorodé, nepřevažují zde studenti z asijských zemí, jako na většině jiných škol. Škola má široký výběr různých kurzů a kombinací.

Nejlevnější nabízený kurz angličtiny je půldenní kurz 15 hodin týdně za NZD 335,-/týden (minimální délka je 14 týdnů). Další jsou kurzy všeobecné angličtiny intenzivní 25 hod. týdně  za NZD 405,-/týden, přípravné kurzy na zkoušky Cambridge a akademické studium, kurzy kombinované se sportovními aktivitami jako rugby, dobrovolnickou prací,  kurzy pro děti od 7 let a individuální kurzy. Ceny intenzivních kurzů závisí na jejich délce.

Malé děti mohou přijet a studovat společně s matkou. Studijní pobyt malých dětí je organizován v místních základních školách, kde studují společně s novozélandskými dětmi a mají rozšířenou výuku angličtiny.

Škola nabízí taky Combo kurzy, které umožňují zkombinovat studium na 3 jazykových školách v Aucklandu, Napieru a Queenstownu. Při přihlášce na 20 týdnů je doprava mezi těmito městy zdarma.

Dále škola nabízí kombinaci studium + práci na farmě. Když si objednáte alespoň 4 týdenní intenzivní kurz, tak po jeho skončení škola zajistí týdenní nevýdělečný pracovní pobyt na farmě. Požaduje se pomoc 4 – 6 hodin denně. Budete žít jako člen rodiny a dále si zlepšovat svou angličtinu. Poplatek NZD 1500,-.

Specialitou školy je studium + odbornou stáž ve firmě. Jedná se o praxi bezplatnou. Přínosem pro studenta je procvičování jazyka v praxi a současně získání znalostí ve studovaném oboru. Poplatek za zprostředkování NZD 1500,-.

Další možností je kombinace studia s následnou dobrovolnickou (neplacenou) prací v oblasti ochrany životního prostředí. Poplatek NZD 300,-.

Ubytování škola zařizuje v rodinách. Platí se jednorázový poplatek za zprostředkování NZD 215,- a NZD 290,-/týden. V ceně zahrnuta polopenze ve všední dny a plná penze o víkendu a svátcích.

Škola má ubytovnu s plně zařízenými apartmány pro 2 až 4 osoby v cenách od NZD 230,- do 450,-/týden.

Škola nabízí i bohatý mimostudijní program – pravidelné společné večírky v restauraci, víkendové výlety včetně lyžování, víkendová utkání v kopané. Další informace na www.worldwideschoolofenglish.com

LANGUAGE SCHOOLS NEW ZEALAND, Queenstown

Jedná se o středně velkou jazykovou školu, partnera Worldwide School z Aucklandu. Má velmi podobný program i ceny.

Queenstown je nejvýznamnější turistické centrum na Jižním ostrově v oblasti Jižních Alp. Jsou zde ideální možnosti pro výletování a dobrodružné sporty, hlavně lyžování.  V Queenstownu jsou nejlepší podmínky pro získání pracovního povolení pro brigádnickou práci v turistickém průmyslu.

Informace na www.languageschool.co.nz

NELSON LANGUAGE CENTRE

NEC je středně velká, moderně vybavená jazyková škola s výbornou atmosférou a dobrým mixem studentů z celého světa. Učitelé mají akademické vzdělání a jsou z různých zemí. Škola je členem English New Zealand, IALC a NZQA. V nabídce jsou kurzy všeobecné angličtiny – intenzivní 23 hod. týdně, půldenní 15 hod. týdně a přípravné kurzy ke zkouškám Cambridge -FCE, CAE.

Například čtyřtýdenní intenzivní kurz všeobecné angličtiny s ubytováním v rodině a odvozem z letiště stojí NZD 2 855,- (Kč 44.680)

Nelson je pohodové město s dobrým leteckým spojením s Aucklandem i Christchurchem. Má příjemné klima s největším počtem slunečních dnů na NZ. V blízkosti jsou dva národní parky – Abel Tasman NP a Nelson Lakes NP s nádhernými plážemi a výbornými podmínkami pro turistiku a vodní sporty. U města jsou velké sady a zahradnictví, které potřebují pracovní síly. Dobré možnosti práce jsou i v turistickém průmyslu hlavně v sezóně od října do března. Škola pomáhá svým studentům najít práci.

Další informace na www. english-school.ac.nz

AUCKLAND

Auckland je nejčastějším místem pobytu českých studentů, je zde i nejvíce jazykových škol, středních škol a 3 univerzity.

Auckland je kosmopolitní,  multikulturní velkoměsto s 1 mil. obyvatel, kde se mísí kultura západní s polynéskou a asijskou.Různost zdejších národností se projevuje na obchodech, restauracích i kulturních představeních.  Přímo ve městě jsou krásné pláže a dobré možnosti pro vodní sporty zejména v létě od prosince do dubna. Auckland má subtropické klima s průměrnými teplotami v létě kolem 20 stupňů, v zimě kolem 15 stupňů přes den. Auckland svým krásným prostředím s plážemi, parky, bohatou nabídkou restaurací, barů a kaváren nabízí pohodový životní styl. Uprostřed města na pahorku vulkanického původu se rozkládá rozlehlý park Auckland Domain. Je zde možno se projít buší nebo navštívit Auckland Museum, kde je k vidění maorská kultura i živá folklórní představení. Aucklandským „Václavákem“ je Queen Street se spoustou obchodů,  kin, restaurací a radnicí. Nepřehlédnutelná je zde 326 metrů vysoká Sky Tower. Na vrcholu je otáčecí restaurace. Věž nabízí adrenalinové aktivity – sky walking nebo sky jump. Město žije bohatým kulturním životem. Po celý rok jsou zde festivaly. Např. Pasifika Festival, kde polynéská komunita nabízí své speciality, koncerty a představení. Na Latern Festival se zase představují Asiaté. Evropskou kulturu zastupuje např. Scottish Highland festival.  Milovníci výtvarného umění si jistě nenechají ujít návštěvu v Auckland Art Gallery v centru města, kde mezi historickými obrazy dominují portréty maorský h náčelníků od malíře českého původu Bohumíra Lindauera. Příjemným výletem je plavba z aucklandského přístavu výletní lodí na některý z blízkých ostrovů.  Rangitoto je jen pár stovek let starý sopečný ostrov. Nabízí procházku buší k vrcholovému kráteru s krásným výhledem. Ostrov Waiheke má zase k prohlídce vinařské podniky, obchůdky a krásné pláže. K dalším populárním turistickým místům v Aucklandu patří Parnell Village -malebné koloniální domky, kde dnes jsou obchody se suvenýry, restaurace a kavárny nebo Kelly Tarlton Underwater World – velké podvodní akvárium.

WELLINGTON, hlavní město země, má kolem 300.000 obyvatel. Ve srovnání s Aucklandem není tak rozlehlé, je sevřené mořem a kopci. Má to tu výhodu, že většina míst je dosažitelná pěšky. Město se pyšní velkým počtem kaváren a restaurací. Je zde čilý kulturní život. Z muzeí je nejzajímavější supermoderní muzeum Te Papa. Průměrné teploty jsou zde nepatrně nižší než v Aucklandu.

CHRISTCHURCH má 380.000 obyvatel. Leží v rovině blízko moře i horského masivu Jižních Alp. Rovinatý terén je ideální pro cyklisty. Půvab města zvyšuje řeka Avon a četné parky a zahrady kvetoucí téměř celý rok. Teploty se v létě pohybuji mezi 20 a 30 stupni, v zimě klesají pod 10 stupňů, zřídka bývá sníh. Město je východiskem pro výlety za krásami Jižního ostrova – fjordy, ledovce, jezera… Po tragickém zemětřesení se město rychle dává do pořádku.

QUEENSTOWN je největším turistickým centrem Jižního ostrova. V blízkosti jsou výborné možnosti pro lyžování. Rychle se rozvíjející turismus dává i dobrou příležitost pro brigádnickou práci. V důsledku nedostatku brigádníků zde není problém se získáním pracovního povolení.

STUDIUM ANGLIČINY VE SVĚTĚ

Ze statistik vyplývá, že v šesti hlavních zemích pro studium angličtiny došlo jen k mírnému zvýšení měřeno hodnotou studia v USD, + 3,3%. Nepatrně se zvýšily i počty studentů a průměrná délka studia. Celosvětově hodnota studia činí téměř 12 mld. USD a počet studentů za rok je 1,558 mil.

Největšími poskytovateli studia jsou USA a Velká Británie, které se dohromady podílejí na 65,5% příjmech sektoru, každá země přibližně polovičkou.

V USA nejvíce studentů přichází z Číny a Saudské Arábie. Ve Velké Británii poklesl počet studentů z tradičních zemí jako je Španělsko a Itálie a stoupl počet studentů z Ruska, Turecka a Japonska. Průměrná délka studia ve Velké Británii činila 5,25 týdnů u dospělých a 2,91 týdnů u nezletilých. Na dalším místě měřeno hodnotou je s podílem15,5% Austrálie. Zde největší nárůst zaznamenaly jazyková střediska na univerzitách, kde se studenti připravují na vysokoškolské studium. Austrálii s podílem 13,5% těsně následuje Kanada. Země zaznamenala pokles počtu studentů i studijních týdnů. Negativně se zde promítly změny ve vízové politice a možnostech práce pro studenty. S podílem 4,6% je na dalším místě Irsko. Zde sice klesly počty studentů, ale zvýšil se počet studijních týdnů v průměru na 5,6. Podíl na tom měli hlavně studenti z mimoevropských zemí jako je Venezuela, Jižní Korea, Saudská Arábie a Japonsko. Na prvním místě v Irsku však zůstávají studenti z Brazílie. Na Novém Zélandu, který má podíl 2% došlo k poklesu počtu studentů i studijních týdnů, ale hodnota studia stoupla. Nový Zéland je hlavní destinací pro studenty z Japonska, Jižní Koreje, Číny, Thajska a Saudské Arábie. Po vzoru Austrálie i zde v určených institucích se testuje zjednodušení vízového procesu. Na posledních místech s podílem 1,7% je Malta a s 0,6% Jižní Afrika.

Porovnání školného v USD za měsíc vychází takto: Nejdražší je Velká Británie s 1 410,- USD, dále Austrálie s 1 217,- USD, Nový Zéland s 1 148,- USD, USA s 1 117,- USD, Kanada s 1 083,- USD, Irsko s 1 059,- USD, Malta s 853,- USD a nejlevnější je Jižní Afrika s 743,- USD.

Jazykové pobyty organizovány ve spolupráci s CK STELLA TRAVEL