VÁNOČNÍ STROM

Ne všude na světě je vánočním stromem smrček, jedlička nebo borovice. U protinožců na Novém Zélandu sice taky znají evropský vánoční stromek, ale pod názvem Christmas tree (vánoční strom) se skrývá endemický strom z rodu myrty, latinsky metrosideres excelsa, v maorštině pohutukawa. Své pojmenování Christmas tree získal proto, že právě na vánoce je obsypán krásnými karmínově červenými květy.

Tyto stromy patří ke koloritu Nového Zélandu. Jejich mohutné pokroucené kmeny lze vidět hlavně při pobřeží, často se jejich semínka uchytí na skalnatých útesech. Mají své místo i v mytologii původních obyvatel Maorů. Legendy vypráví, že se jejich duše po smrti přestěhuje do starého stromu pohutukawa v zátoce Spirits Bay na nejsevernějším výběžku Severního ostrova. Odtud duše zemřelých putují do bájné domoviny Hawaiki.

Další zajímavostí spojenou s tímto stromem je, že z jeho květů je výborný med bílé barvy. Z Nového Zélandu si jej objednává i britská královna.

Pro běžného Novozélanďana je vánoční strom symbolem začátku léta. S jeho rozkvětem začíná krásný čas prázdnin a dovolených, na které hned po vánocích hodně lidí odjíždí.